Adolf Eichmann joined the Nazi Party (NSDAP) and the SS in April 1932 and moved to Germany in August 1933. From 1934 he was in the Security Service; since 1939 in the Reich Security Main Office Eichmann, as organizer of the deportations, played a leading role in the process of exterminating Europe’s Jews. Having been active since October 1934 in Section II / 112 (“Jewry”) of the Security Service’s Main Office in Berlin, he concerned himself with the existing possibilities for driving the Jews out of Germany. Following the annexation of Austria and the German occupation of Bohemia and Moravia, Eichmann, in 1938/39, was in charge of the “Centers for Jewish Emigration” in Vienna and Prague. In October 1939, he participated in the plans for a “Jewish reservation” in Nisko on the river San (Poland). From December 1939 on, he worked as a consultant in the Reich Main Security Office’s Section IV D 4 (“Emigration and Expulsion”). In March 1941, he became Director of Section IV B 4 (“Jewish Affairs and Expulsions”). He also drew up the summarized protocol of the Wannsee Conference.

From October 1941 until 1944, the coordination of transports and the decision on how many Jews were to be deported each time proceeded from his office. From March 1944 on, as head of the “Special Command Eichmann” in Budapest, he was responsible for the forced transport of over 437,000 Jews to Auschwitz and other concentration and extermination camps.

In 1950, he fled via Austria to Italy and from there to Argentina where he lived in Buenos Aires. There he was kidnapped by members of the Israeli Intelligence Service in May 1960. Eichmann was sentenced to death in Jerusalem in December 1961 and executed on May 31, 1962.